KARITAS
ŽUPNIJSKI PASTORALNI SVET
FRANČIŠKOV SVETNI RED
SKUPINE
MLADI
POMEMBNI DATUMI
Počitnice v šolskem letu 2024/2025
jesenske: 27. okt do 3. nov 2024
božične in novoletne: 25. dec. 2024 do 5. jan. 2025
zimske: 24. do 28. febr. 2025
pomladanske: 27. apr. do 2. maj 2025
…………
5. – 8. sept. 2024. Duhovne vaje za birmance na Brezjah
15. sept. 2024. Katehetska nedelja
21. sept. 2024. Stična mladih
22. sept. 2024: zalata maša p. Silvina
4. – 6. okt. 2024: vikend za katehumene v Nazarjah
10. okt. 2024: začetek bimanske devetdnevnice
19. okt. 2024: prejem zakramenta sv. birme (škof Jamnik)
20. okt. 2024: zakonski jubileji
23. okt. 2024: vpis imen katehumenov
24. nov. 2024 ob 19.00: prejem zakramentov za katehumene
28. nov. 2024: izdelovanje adventnih venčkov
1. dec. 2024: predstavitev prvoobhajancev
5. dec. 2024: Miklavževanje
14. dec. 2024 ob 9.00: intenzivne vaje ŽPZ
15. dec. 2024 ob 10.00: predstavitev novih birmancev
26. dec. 2024 ob 10.30: blagoslov konj na Rožniku
31. dec. 2024 ob 19.00: zahvalna maša za preteklo leto
17. – 19. jan. 2025: Duhovne vaje za ŽPS na Mirenskem gradu
8. febr. 2025 ob 19.00: sv. maša za kulturni dan
3. mar. 2025: začetek katehumenata
21. – 23. mar. 2025: Duhovne vaje za Biblični krožek v Celju
12. apr. 2025: izdelovanje butar na samostanskem vrtu
27. apr. 2025: Bela nedelja – župnijski praznik
25. maj 2025: prvo sv. obhajilo
31. maj 2025: Študjski dan ŽPS
8. jun. 2025 ob 10.00: sklep veroučnega leta
30. jun. – 4. julij 2025: oratorij
6. do 13. julij 2025: počitnikovanje za pevce in ministrante na Unijah
KARITAS
ŽUPNIJSKA KARITAS MARIJINO OZNANJENJE, Ljubljana; frančiškani
Vodja : p. Pavle Jakop, župnik
Ena od velikih skrivnosti življenja je, da je zares kaj vredno le tisto, kar naredimo za druge.
(Lewis Carroll)
PROSTORI: vhod z Nazorjeve ulice
URADNE URE:
2. sreda v mesecu od 9.00. do 11.00
posamezniki iz naše ŽK in vsi iz ŽK Fužine, sv. Jakob, sv. Nikolaj in Kašelj/Zalog
od 11.30 do 12.00 DRUŽINE 2 iz naše ŽK
3. torek v mesecu od 10.30 do 11.30
DRUŽINE 1 iz naše ŽK
KRITERIJI ZA DODELITEV POMOČI od 1. 4. 2024
- oseba, ki živi sama: 600 EUR,
- dve odrasli osebi: prva oseba 600 EUR, druga 400 EUR,
- vsak otrok, ko so ga starši dolžni preživljati: 400 EUR,
- starejša upokojena oseba nad 65 let, ki živi sama: 750 EUR.
Krediti in dolgovi se ne upoštevajo.
V okviru Karitas deluje tudi brezplačno PRAVNO SVETOVANJE: 1. in 3. četrtek v mesecu ob 17. uri v Elizabetini sobi (vhod s Prešernovega trga).
Porocilo župnijske karitas za leto 2023
Kako pomagamo župnijski Karitas?
Sprejemamo čista oblačila, obutev, posteljnino, higienske potrebščine, igrače, šolske potrebščine; originalno pakirano hrano (konzerve, riž, testenine…..).
Darovano blago oddajte pri samostanskem vratarju na porti (vhod s Prešernovega trga).
Za pomoč potrebnim lahko nakažete sredstva na TRR.: 24200-9010109836 (namen nakazila: za župnijsko Karitas),
lahko pa svoj dar oddaste tudi v knjigarni pri samostanskem vratarju.
Utrinka iz življenja župnijske Karitas
(1) Karitativni dan dijakov gimnazije Poljane (deljenje hrane in seznanitev z delom župnijske Karitas)
(2) Karitativni dan dijakov Jegličevega dijaškega doma v Zavodu sv. Stanislava
Ko so pri Marijinem oznanjenju redno delili hrano pomoči potrebnim, so prejemniki doživeli prijetno presenečenje. Potem, ko so za pultom dobili suho hrano, so jih sodelavci župnijske Karitas napotili na samostanski vrt, kjer sta jih čakala še topel obrok in sladica. Za oboje so poskrbeli dijaki Jegličevega dijaškega doma v Zavodu sv. Stanislava.
Pa poglejmo, kako je akcijo opisal dijak Lenart Miklavič, ki je skupaj z našo prostovoljko Marjano stregel pripravljene dobrote:
Kruh naš vsakdanji
Kruh naš vsakdanji je akcija Jegličevega dijaškega doma, ki jo je z dijaki ob podpori drugih sodelavcev pripravila vzgojiteljica Tatjana Kapuralin. Zamisel je bila sila preprosta: osrečiti tiste, ki se jih da osrečiti s krožnikom dobre enolončnice.
Ljudi, ki jim je življenje zagodlo do te mere, da si vsakodnevnega toplega obroka ne morejo vedno zagotovili sami. Ko sem bil povabljen k sodelovanju, sem mislil, da bo to še ena tistih številnih akcij, kjer se en človek zares potrudi in po več urah nakuha tisto enolončnico, a so se moja pričakovanja le delno izpolnila.
Vzgojiteljica je resda žrtvovala večer za štedilnikom, vendar pa je h kuharskemu sodelovanju pritegnila še mnoge druge. Ričet je zaupala zavodski kuhinji, sama pa se je s pomočjo 25 dijakov, njihovih staršev, pa tudi zaposlenih, lotila priprave slaščic. Tukaj je akcija presegla moja pričakovanja, in to tako močno, da sem v sredo, 25. aprila 2018, na vrtu frančiškanskega samostana z velikim ponosom delil izdatno število raznovrstnih slaščic, hladne testenine in ričet ter s tem v imenu vseh osrečil kar lepo število ljudi.
Naj še kdo reče, da na gluha ušesa naletijo vsi, ki mlade prosijo za dobro delo. Morda sami res ne moremo veliko, vendar ko stopimo skupaj … Ja, v slogi je res moč!
Lepo je bilo videti, kako znajo tudi mladi prizadevno polepšati dan mnogim, ki živijo pretežno od konzerv in kruha. Velika zahvala pa gre vzgojiteljici Tanji, ki je dijake spodbudila k dobrodelni dejavnosti in jim v živo pokazala, da smo skupaj močnejši in kako lahko drug v drugem ugledamo človeka.
ŽPS - pomoč župniku pri uporavljanju župnije
Župnijski pastoralni svet je skupina vernikov, ki ji predseduje župnik in župniku pomaga pri pospeševanju pastoralne dejavnosti in pri drugih dejavnostih župnije, za katere se dogovorijo.
Srečanja so vsak 2. torek v mesecu ob 19.45. Prvi del poteka na molitvenem koru pred Najsvetejšim, drugi del pa v Klarini sobi.
________________________
Obvezne duhovne vaje za člane ŽPS: 19. – 21. januar 2024. Pravočasno si organizirajte čas!
Kulturni večer in sv. maša: 8. febr. 2024
Študijski dan: 1. junij 2024.
Župnijsko romanje: 6. april 2024 na Krk in Trsat
Poletno enotedensko romanje: 14. – 22. 7 2024
Frančiškov svetni red
Sveti Frančišek Asiški (1182-1226) je ustanovil po navdihnjenju Svetega Duha tri redove.
Prvi red so naši bratje, ki živijo v samostanih (frančiškani, kapucini in minoriti).
Drugi red je ženski red. Sestre klarise (imenovane po sv.Klari Asiški) živijo zaprto kontemplativno življenje v samostanu.
Frančiškov tretji red, ali kot ga imenujejo po novem “Frančiškov svetni red”, je bratstvo, ki ga je prav tako ustanovil sveti Frančišek. Ustanovil ga je za kristjane, ki živijo v svetu ter želijo v svojih družinah, na delovnih mestih, med prijatelji in znanci, pa tudi v župniji živeti evangelij po zgledu sv.Frančiška in njegove duhovnosti.
Naša skupnost je red, ker gre za ustanovo, za katero stoji avtoriteta Cerkve. Cerkev potrjuje tak način življenja, mu določa potrebne okvire, obrede, potrjuje naše Vodilo, Konstitucije, Obrednik in drugo.
Naših članov po vsem svetu je trenutno okoli 600.000. Frančiškov svetni red je odprt vernikom vsakega stanu (poročenim ali samskim, moškim in ženskam).
O drugih bratstvih pa na naslovu https://www.ofs.si/
SKUPINE
Zakonska skupina
Zakonska skupina pod vodstvom p. Pavleta Jakopa deluje že več kot 30 let. Svoj vzlet je dobila v župniji v Šiški (cerkev sv. Frančiška Asiškega). V tem času se je izmenjalo in tudi žal zmanjšalo število parov. Začetna številka tridesetih parov že desetletje vztraja pri 5 parih. Tri desetletja mesečnih srečevanj omogočajo globlji pogled v zakonski odnos in pomembnost zakramentalne zaobljube. Teme, ki se jih dotikamo, so biblične in odnosne. S posredovanjem svojih spoznanj ob Svetem pismu in hkrati osvetlitvijo zakonskega življenja spoznavamo in gradimo svet majhnih občestev. Ob koncu vsakega srečanja p. Pavle Jakop doda pomemben poudarek večera s svojim duhovnim razmišljanjem oz. sintezo. Pogovor med nami poteka v obliki skupinske dinamike. Zakonska skupina je pomembno majhno cerkveno občestvo, kjer se med seboj podpiramo, si delimo izkušnje in modrosti, ki jih piše življenje. Je nevidno vidna vez, ki nas povezuje z župnijo in njenim občestvom.
Zapisala: Karmen Bizjak Merzel
Frančiškova zakonska skupina
Srečanja vsako 3. nedeljo v mesecu ob 16.00.
Duhovne vaje: (datum bo sporočen kasneje)
Vodita Natalija Podjavoršek in p. Pavle.
Frančiškova zakonska skupina je začela v župniji delovati s prihodom župnika p. Pavleta Jakop, oktobra leta 2004. Na začetku smo bili samo trije pari, zaradi česar smo vključeni zakonci že skoraj obupali, a naš duhovni vodja p. Pavle je modro vztrajal. Z veseljem nas je nagovarjal in izražal dobrodošlico, tudi ko je na zakonsko prišel samo en par in pol. Ko danes gledamo nazaj, vidimo, da je bilo vztrajanje vredno. Število parov se je kmalu dvignilo na osem, kakšen par je odšel (selitve in vključevanje v zakonske skupine bližje domu), kakšen par je na novo prišel.
Posebnost naše zakonske skupine je ta, da smo se na začetku pridružili pari, ki smo bilo čisto na sveže poročeni. Vsi brez izkušenj in večina še brez otrok. Prvo leto smo tako v celotni zakonski skupini imeli samo enega enoletnega otroka, potem pa so se začele nosečnosti in število otrok je eksponentno raslo. Toda rojevali so se samo fantje, nekaj let nismo v zakonski skupini imeli niti ene deklice. Še dobro, da je potem v našo zakonsko iz druge zakonske skupine prestopil par z dvema majhnima deklicama. Par si je namreč želel moškega podmladka in ker je slišal za sloves naše zakonske skupine, je prišel k nam. In res sta kmalu dobila prvega sina in potem še enega in še enega. Toda našim zakoncem so se od takrat naprej začele rojevati deklice, tako da je sedaj razmerje uravnoteženo.
Naša skupina ne dela po nobenem posebnem programu, ampak se vsako leto sproti odločamo, katere teme se nam zdijo trenutno aktualne in potrebne. Polovico tem pripravlja p. Pavle, polovico pa zakonci sami.
Skoraj ves čas se srečujemo pri Frančiškanih, ob nedeljah popoldan. Na začetku, ko smo imeli res lep zborček predšolskih otrok, je izbiri tega termina botrovala odločitev, da bomo na zakonsko vodili tudi naše otroke. Za njih so poskrbele pridne animatorke. Le te so za otroke pripravile program, mi pa smo v drugem prostoru imeli svoje srečanje. Skupaj z otroki smo več let odhajali na počitnice ob morju za prvomajske praznike, ob morju smo skupaj kampirali tudi poleti, za novo leto pa smo odšli za nekaj dni najprej v Kančevce, nato pa k sestram na Bled. Tam smo si pripravili program, zase in za otroke, za silvestrski večer smo pripravili slavnostno prireditev, na novega leta dan pa nas je vedno s svojim obiskom razveselil še p. Pavle, ki je imel imel za naš posebno mašo. Eno od teh let je bilo še prav posebej zanimivo, saj smo bile skoraj vse žene noseče.
Vsa ta druženja so pripomogla k temu, da se med seboj res dobro poznamo, ne samo zakonci, ampak tudi naši otroci, ki so med seboj pravi prijatelji.
Sedaj, ko so otroci že najstniki, so skupna druženja s celimi družinami manj številna, imamo pa zato več neformalnih izhodov zakonci. Že več let se zadnji avgustovski vikend odpravimo za dva ali tri dni v hribe. Tam imamo res ogromno časa za pogovor, hkrati pa občudujemo lepote te naše Slovenije. Temu smo dodali še enodnevna ali pa dvodnevna kolesarjenja. Zdi se nam pomembno, da si vzamemo čas tudi zato . In kadarkoli smo skupaj smo zadovoljni. Vsako leto seveda odidemo tudi na duhovne vaje.
Naša zakonska skupina je to leto (2022) postala polnoletna. Zakonsko skupino obiskuje osem parov, skupaj pa imamo 28 otrok. Čeprav smo na začetku skoraj vsi živeli v Ljubljani, smo sedaj razseljeni po celotni Sloveniji, kar daje skupini še poseben čar. Imamo stalnega duhovno vodjo, p. Pavleta, za tehnični del pa skrbimo sami. Sedaj, ko imamo že vsi otroke dovolj velike, da nas več ne zaposlijo v vsej polnosti, se pri vodenju skupine menjujemo. Vsako leto je drug par tisti par, ki skrbi, da smo vsi o vsem pravočasno obveščeni, nam pošilja opomnike, daje ideje za neformalna druženja, rezervira vse potrebno za ta druženja, itd.
Osem parov je za zakonsko skupino precej lepa številka, zato trenutno v njo ne vabimo novih parov, a če se kdo zelo želi pridružiti, ga tudi sprejmemo. Nikoli nismo nikomur zaprli vrata, saj vemo, da vsak par prinese s seboj svoje izkušnje, ki nas potem vse bogatijo. Sicer pa predlagamo, da ustanovite novo skupino in ne obupat, če vas bo začetku malo in bo slabo kazalo, mi smo dokaz zato, da iz malega zraste veliko.
Mladi zakonci
Srečanja vsako 3. sredo v mesecu v Klarini sobi.
Vodi p.Pavle.
Biblični krožek
srečanja vsak torek ob 17.30 v Slomškovi sobi.
Vodi p. Pavle
Duhovne vaje: Celje, 15. do 17. marec 2024
Biblični krožek, ki ga že leta neutrudno vodi p. Pavle, deluje tedensko (torek 17.30). Vsi, ki nas je Biblija zanimala, smo se na gosto posedali v veroučni učilnici, ki je bila mnogokrat kar premajhna za vse.
Ko je izbruhnila epidemija, je poskrbela najprej za daljšo prekinitev in potem še za selitev v nov prostor. Sedaj se sestajamo v frančiškanskem atriju, ki je zelo prostoren in ni bojazni, da bi si bili preblizu. Korona pa je naše vrste, žal, tudi prepolovila.
Sama sem se pridružila skupini pred petimi leti, ko nas je bilo res še zelo veliko, več kot za en šolski razred in smo se pogosto ozirali za še prosto mesto. Takrat smo zaključevali spoznavanje in razumevanje Matejevega evangelija, in smo ga tudi zaključili.
P. Pavle nam je ponudil nove teme in izbrali smo Lukov evangelij.
P. Pavle razlaga Sv. pismo razumljivo, navdušujoče, ga dopolnjuje s podobami in primeri vsakdanjega življenja, daje možnost sprotnega spraševanja ali dodatnega pojasnjevanja, tako da ura in pol hitro mine. Trudi se, da bi začutili Lukov bogat slikovit jezik, njegov pozitiven odnos do sveta in pozorno opisuje Boga, ki je usmiljeni oče.
V okviru Bibličnega krožka so v programu vsako leto tudi duhovne vaje, prav tako pod vodstvom p. Pavleta. Tak duhovni vikend je izjemno doživetje, ker so teme, ki jih obravnava, izziv in napeljujejo k novim razmišljanjem in spoznanjem.
Velik del udeležencev Bibličnega krožka se rad udeleži tudi nekajdnevnega letnega romanja. Lansko leto so bili v Španiji in na Portugalskem, letos pa so romali v Burgundijo v Francijo. Vsi udeleženci teh potovanj pohvalijo bogate vsebine in številna duhovna doživetja.
Smo pisana skupina ljudi z zelo različnih okolij. Mnogi samo pozorno poslušajo, nekateri si skrbno vse bogate misli zapisujejo. Najbolj pridni (pridne!) pa svoje zapiske delijo tudi po elektronski pošti. Tako nasta čisto prava zasebna študijska skripta. Med nami so taki, ki prihajajo samo občasno in taki, ki nikoli ne manjkajo.
Prav zaradi tega odprtega duha so k obisku Bibličnega krožka vsi lepo vabljeni in dobrodošli.
Alenka Kovačič, november 2022
TEČAJ ZA KATEHUMENE
Začetek katehumenata 6. marec 2023 in potem vsak ponedeljek ob 19 h v Slomškovi učilnici. Vodi : p. Pavle Jakop
Skupina katehumenov ima duhovne vaje v Nazarjah 13. do 15. oktobra 2023.
23. oktobra bo ob 19.00 v cerkvi na Tromostovju vpis imen katehumenov, 26. nov. ob 19.00 pa prejem zakramentov.
Nova skupina katehumenov bo začela s pripravo na prejem zakramentov 4. 3. 2024.
Zakaj uvajanje odraslih v krščanstvo ali katehumenat?
Krščevanje odraslih je bila v prvih stoletjih Cerkve običajna praksa. Temu je botrovalo dejstvo, da se je bilo potrebno za krst osebno odločiti. Družba je bila judovska ali poganska in za krščanstvo so se odločali ljudje potem, ko so odkrili vero pri tistih, ki so že bili krščeni. Priprava na krst se je vršila skozi obdobje katehumenata, kjer so kandidati za krst odkrivali verske skrivnosti in spoznavali bistvene lastnosti krščanskega življenja. Na veliko soboto so prejeli zakrament svetega krsta.
Ko je družba postala krščanska, so bili krščanski starši tisti, ki so v otrokovem imenu izpovedali vero in tako lahko otroka prinesli k krstu. Oni so se zavezali, da bodo otroku posredovali vero in poskrbeli, da bo krščansko vzgojen. Tudi velika smrtnost otrok je vplivala, da se je pričelo s krščevanjem le teh, saj niso hoteli, da bi kateri od otrok umrl brez svetega krsta.
Čas teče dalje in vsako obdobje zgodovine je po svoje zaznamovano. Krst otrok ni več vedno samoumeven, in čedalje več je ljudi, ki kot otroci niso bili deležni tega zakramenta. Mnogi se kot odrasli odločajo, da bi prejeli sveti krst in druge zakramente. Včasih ta želja izvira iz želje skleniti cerkveni zakon, včasih pa je sad odločitve za Boga in krščansko vero.
Ima srečanja vsako 2. nedeljo v mesecu ob 15.00 v Sattnerjev sobi.
“Bog je izbral to, kar je nespametno na svetu, da bi osramotil modre; izbral je to, kar je slabotno, da bi osramotil močne,” (1 Kor 1,27).
Vera in luč temelji na prepričanju, da je vsaka oseba, tudi če je prizadeta, poklicana, da v globini zaživi Jezusov nauk, da prejme zakramente in postane vir milosti in edinosti za Cerkev in svet. Osebam z motnjami v duševnem razvoju pripadajo vse pravice: da je ljubljena, sprejeta, spoštovana v svojem bistvu in v svojih odločitvah. Pripada ji pravica do pomoči na duhovnem in človeškem področju. Pri svoji rasti potrebuje prijatelje, ki jo spremljajo in ji pomagajo odkrivati njene darove.
Prijatelji spoznavajo ob prizadetih osebah vrednost življenja, se ob njih bogatijo in duhovno rastejo ter se učijo sprejemati vsakega človeka zato, ker je.
Starši se v skupinah medsebojno podpirajo, si pomagajo ter spoznavajo posebne darove svojih otrok.
Kako je nastalo gibanje Vera in luč?
Leta 1963 se je Jean Vanier po izvrstni mornariški karieri in doseženem doktoratu iz filozofije odločil da zapusti službo in v življenju uresniči duh evangelija. V Troslyju (Francija) je kupil hišo in se v njej naselil skupaj s fanti z motnjo v duševnem razvoju. Imenoval jo je “L’ARCHE” (BARKA) z mislijo, da bi ta “nova Noetova barka rešila prizadete osebe iz potopa modernega sveta”. V dvajsetih letih delovanja je dosegla ta skupnost že število 200 hiš, kjer živijo prizadeti skupaj z zdravimi prostovoljci, ki pridejo začasno ali za vedno prostovoljno pomagat najbolj zapuščenim.
Mislil je tudi na tiste prizadete, ki so skupaj s svojimi starši potisnjeni na rob družbe, nesprejeti in zapostavljeni. Želel jim je pokazati, da so tudi oni del Cerkve in prav tako potrebujejo prijatelje in sprejetost. Zato je leta 1971 skupaj z Marie-Helen Mathieu organiziral veliko romanje oseb z motnjami v duševnem razvoju v Lurd. Romanje je bilo tako uspešno, da so sklenili da se bodo občasno srečevali v manjših skupinah. Tako so nastale skupine gibanja Vera in luč. Danes obstajajo skupine po vsem svetu med verniki različnih veroizpovedi.
Jezusovo povabilo
Tri besede se pojavljajo v Jezusovih ustih; te besede izražajo njegovo življenje, ljubezen in poslanstvo. Prva beseda je zelo preprosta: PRIDI. To velikokrat slišimo na srečanjih – pridi. Povabi, vabi na srečanje, k medsebojni podelitvi. Pridi in hodi za menoj! Vabi nas k odnosu do njega.
Druga beseda je: OSTANI. Ostani z menoj. Ostani z brati in sestrami. Srečanje z Jezusom je vedno zelo mehko, prijetno. To da nas nekdo povabi naj ostanemo, nosi v sebi mir. Toda skupno življenje je velikokrat težko, boleče, zato je treba vztrajati in premagovati ovire na poti do drugega. Tako se naučimo sprejemati drugačnost in edinstvenost vsakega izmed nas.
Tretja beseda je: POJDI. Pojdi, oznanjaj veselo oznanilo ubogim! Odreši jetnike! Daj luč ljudem! Prinesi svobodo stiskanim! Dajajmo življenje, ki smo ga prejeli od Njega. Pokažimo tudi ostalim to življenje, ki ga živimo skupaj z ostalimi v skupnosti, naj slišijo veselo oznanilo o miru, ljubezni, sprejetosti, prijateljstvu, odprtosti. Svet ne potrebuje oznanjevalcev sovraštva, vojn, nemira. Biti moramo veselo oznanilo, izvir življenja za druge.
Podatki o društvu:
Društvo Vera in luč, Poljanska 5 1000 Ljubljana
TRR: SI56-0201-0025-9607-080 (NLB d.d.), Davčna št: 76119599, Davčni zavezanec: ne, Matična: 4035909000
VIR: Društvo Vera in luč
Prenova v duhu – karizmatična prenova katoliške cerkve
Ima srečanja vsak četrtek od 18.00 do 20.00 ure v Frančiškovi dvorani.
Pridi, Gospod Jezus! Z močjo svojega Duha prenovi obličje zemlje! (Raz 22,20)
Prenova v Duhu ali Karizmatična prenova je najprej in predvsem Božji dar. Ne gre za kakšno izrazito specifično duhovnost, temveč le za resno razumljeno, mišljeno in živeto katoliško krščanstvo, katerega bistveni del je tudi dar Svetega Duha.
Zakaj karizmatična?
Uresničenje Jezusove in Očetove obljube o Tolažniku (Jn 16,7) oziroma moči z višave (Lk 24,49) je na binkoštni praznik in pozneje v prvih krščanskih občinah rodilo sadove, ki jih imenujemo karizme – darove Svetega Duha. Karizme v Cerkvi obstajajo tudi danes.
Vsako krščansko občestvo v Cerkvi je lahko veselo in hvaležno, če mu Sveti Duh nakloni svoje darove, ki si jih je treba želeti in zanje moliti.
Karizmatična izkušnja prve Cerkve, zapisana v Svetem pismu, je gotovo temelj vsakega govora o karizmah v Cerkvi danes. Začetek govora o karizmah je Jezusova obljuba apostolom, da bodo prejeli moč z višave (Lk 24,49) – to je Svetega Duha – kar se uresniči v Apd 2,1–13, kjer beremo o darovih Duha.
Karizmatičnost je v resnici bistveni element krščanstva, vključen v prenovo vere in Cerkve. Ni se nam treba bati, da bi karizme ali karizmatična molitvena občestva “porušila” obstoječi Cerkveni red in vodila v zmedo, saj Sveti Duh ne ruši tistega, kar je sam sezidal.
Prenova v Duhu ni gibanje
Prenova v Duhu je poseben duhovni tok v pokoncilski Cerkvi. Pred njegovim začetkom je papež Janez XXIII. molil: “Blaženi Božji Duh, (…) obnovi v našem času svoja čudovita dela kot nove binkošti.”
Je nova smer, ker je nastala šele po II. vatikanskem Cerkvenem zboru, a je stara, ker se sklicuje na življenje prvih krščanskih občestev, kakor jih opisujejo Apd.
Kot pravi kardinal Suenens: “Če si razlagamo Prenovo kot “gibanje” med drugimi gibanji pomeni, da ne razumemo njene narave; to je vzgib Svetega Duha, ponujen celotni Cerkvi, da bi se njeno življenje znova pomladilo. Duša Prenove – izlitje Svetega Duha – je milost binkoštne poživitve ponujeno vsem kristjanom.” Prenovitelj je Sveti Duh.
Več o Prenovi v Duhu preberite v knjigi V nove binkošti patrov frančiškanov Petra Vrabca in Michela Kurena.
Zgodovina
Prenova v Duhu se je začela leta 1967 v ZDA, ko je skupina študentov katoliške univerze v Duquesnu v Pittsburghu na duhovnem vikendu zavzeto premišljevala binkoštni dogodek prve Cerkve. Molili so k Svetemu Duhu, da bi milost prvih binkošti tudi sami doživeli. Prišlo je do izlitja Svetega Duha z manifestacijo karizem, tako kot beremo v Svetem pismu. Za ta dogodek se je v katoliških krogih v ZDA hitro razvedelo in karizmatična molitvena občestva so se brez kakršnekoli reklame in organizirane podpore naglo – toda vsekakor tudi s priložnostnim živim pričevanjem udeležencev po vsem svetu – razširila po vsej ZDA in nato po vsem svetu.
Danes v molitvena občestva Prenove v Duhu redno prihaja več kot 100 milijonov katoličanov po vsem svetu, kar pomeni, da je daleč najmočnejši pokoncilski duhovni tok v Cerkvi.
Pri nas se občestva Prenove v Duhu (trenutno jih je več kot 60) zbirajo že več kot 20 let.
Značilnosti, sadovi, cilji
Glavna značilnost je kristocentričnost, saj je Jezus Kristus začetek in konec vsakega našega snovanja, vse milosti prihajajo od Njega. Sledita dva stebra, iz katerih vse izvira:slavilna molitev izlitje Svetega Duha s karizmami (krst v Svetem Duhu).
Sadovi
-
ljubezen do Božje besede v Svetem pismu
-
intimna povezanost z Bogom v molitvi
-
otroško zaupanje
-
potreba po adoraciji, kontemplativnosti
-
spontano nastajanje in gojitev bratske ljubezni
-
močna želja po pričevanju, apostolatu, evangelizaciji
-
nova ljubezen do Cerkve in zakramentov
-
močna želja po svetosti in zavest o realnosti duhovnega boja v nas
-
poudarjena marijanskost
Spodbujamo
K nenehnemu spreobračanju k Jezusu Kristusu, našemu Odrešeniku odprtost za delovanje in moč Svetega Duha sprejemanje darov (karizem) Svetega Duha v vsej Cerkvi evangelizacijo z močjo Svetega Duha nevernih in novo evangelizacijo kristjanov, kulture in vse družbe nenehno rast k svetosti in vključevanje karizem v življenje Cerkve.
Kaj delamo?
Molitvena občestva
Vsak teden se zbiramo v molitvenih občestvih, kjer veselo slavimo Gospoda. Slavilna molitev je po splošnem mnenju biblicistov prva molitev Svetega pisma, pred zahvalno in prosilno, in to ne le v psalmih. Gospoda slavimo z vsem svojim bitjem, ker smo celovita bitja in ker tako naroča Sveto pismo. Sveti Avguštin, ki je še posebej spodbujal dvigovanje rok, pravi, da so nebesa eno samo ljubezensko slavljenje Boga, da pa se moramo na to pripravljati in “vaditi” že na zemlji, saj je slavilna molitev predokus nebes (Razlaga psalmov 148,1).
Izlitje Svetega Duha
Prirejamo seminarje življenja v Duhu, na katerih se s predavanji in poglobljeno vodeno osebno molitvijo pripravimo na izročitev svojega življenja Jezusu Kristusu.
Kaj je izlitje Svetega Duha? To ni nov zakrament, vseeno pa je velik dar, milost. Je osebno srečanje z živim Bogom. “Molitev za “krst v Svetem Duhu” ali izlitje Svetega Duha je molitev osebne izročitve svojega življenja Gospodu Jezusu Kristusu. Pogosto ta dogodek spremlja glosolalija ali govorjenje v jezikih.” (nadškof Paul Josef Cordes)
Seminarji, maše za ozdravljenje, moitev za osvobajanje
S seminarji za evangelizacijo se vključujemo v prizadevanja Cerkve za evangelizacijo. Pripravljamo maše za ozdravljenje notranjih ran in ozdravljenje družinskega debla. Molimo za posameznike, ki iščejo pomoč pri Bogu in mu želijo izročiti svoje življenje, tudi v molitvi za osvobajanje po metodi Neala Lozana.
Poučevanje
Vršimo ga prek rednih srečanj animatorjev (voditeljev), v molitvenih občestvih, na seminarjih in duhovnih vajah. Enkrat na leto se dobimo na vseslovenskem srečanju molitvenih občestev Prenove v Duhu.
Založništvo
Mesečno izdajamo revijo Prenova. Izdajamo tudi razno karizmatično literaturo in slavilno glasbo.
VIR: Gibanje Prenova v Duhu
Poteka vsak 2. in 4. torek ob 20.00 v Frančiškov dvorani.
Vodi p. Christian.
V študentski skupini se zbirajo študentje iz vse Slovenije, ki študirajo v Ljubljani in so zato med delavnikom zdoma. Dobivajo se v sredo po študentski sveti maši okoli 20.00 v Frančiškovi ali Sattnerjevi sobi. Skupino vodi p. Christian Gostečnik.
Se srečuje v cerkvi vsak dan od 6:45 do 8:45 ure.
Molitvena skupina se je spontano osnovala v času epidemije korona virusa-19. Od takrat redno skupaj molijo vsako jutro. Začnejo z molitvijo rožnega venca, sledi sveta maša, po maši molijo rožni venec in liturgije in zaključijo z rožnim vencem Božjega usmiljenja.
Vse informacije o molitveni skupini dobite pri bratu Ksaverju.
Lepo vabljeni, da se pridružite!
MLADI
Srečanja mladinske skupine se začenjajo vsako sredo ob 20.00. Na njih se pogovarjamo o verskih vprašanjih, zanimivih za mlade, osebnostih z navdihujočimi življenjskimi zgodbami, življenju kristjanov v družbi in ustvarjanju vsem prijetne skupnosti. Poleg sredinih srečanj se dobivamo tudi ob petkih po maši ob 19.00, ko sledita bolj sproščeno druženje in ogled kakšnega filma. Skupaj se udeležimo tudi različnih romanj, npr. na Brezje, in dogodkov, organiziranih za mlade kristjane, kot so Stična mladih, molitev na Žalah in križev pot na Rožnik. V preteklih letih smo bili tudi na daljših izletih, v Benetkah in Assisiju. Prisrčno vabljeni!
Birmanski animatorji smo skupina mladincev, ki s pomočjo duhovnikov in katehetov spremljamo birmance do prejema svetega zakramenta. Pomagamo pri oblikovanju duhovnih vaj in devetdnevnice ter jih po birmi vključimo v mladinski verouk, pevski zbor in druge mladinske dejavnosti znotraj naše župnije. Skupaj z njimi smo med devetdnevnico prepevali pri sveti maši, jim pomagali pri pripravi na sveto spoved in jim po svojih najboljših močeh dajali zgled aktivnega krščanskega življenja.
V župniji Marijinega oznanjenja na začetku poletnih počitnic poteka oratorij za otroke in mlade. Vsako leto se poglobimo v raznolike teme in pomembne osebe, ki so nam lahko v vsakodnevno pomoč, da že kot otroci in mladi postajamo boljši kristjani. Oratorij vodi skupina animatorjev, ki vsako leto z novimi člani pridobiva nove ideje in navdih. Sestavljajo jo mladi, ki so že končali osnovno šolo oz. obiskujejo srednjo šolo ali gimnazijo. Pripravljalna srečanja se začenjajo že sredi ali konec februarja. Prva srečanja animatorjev so, v nasprotju s poznejšimi, ko se konkretno pripravljamo na izvedbo oratorija, bolj spoznavne, zabavne narave.
Ministrantska skupina vabi v svojo sredo vse fante, ki so že prejeli prvo sveto obhajilo in želijo bolj aktivno sodelovati pri bogoslužju v naši župniji. Ministrantske vaje so vsak petek ob 17.30, zberemo pa se na samostanskem hodniku pred atrijem. Po vajah je skupna molitev rožnega venca in litanij, nato pa še ministriranje pri sveti maši ob 19.00. Ministranti so spodbujeni, da ministrirajo tudi med tednom in ob nedeljah. Z ministranti prav tako hodimo na ministrantske tabore in romanja ter se udeležujemo športnih tekmovanj, ki potekajo med župnijami. Ministrantsko skupino vodita predsednik Štefan Bajt in podpredsednik Matej Taškov.
7. do 14. jul. 2024: počitnikovanje na Unijah