Župnijski zbor p. Hugolina Sattnerja
Vaje so vsak četrtek ob 20.00 v Sattnerevi sobi. Zbor vodi dr. Matjaž Barbo, na orglah pa ga spremlja prof. Polona Gantar.
Intenzivne pevske vaje: 14. dec. 2024 in 15. april 2025
Več o zboru na povezavi TUKAJ
O ŽUPNIJSKEM ZBORU
Po prekinitvi, ko župnija nekaj let ni imela več svojega župnijskega zbora, se je jeseni leta 1995 na pobudo takratnega župnika p. Silvina Kranjca začel oblikovati zbor, ki si je pozneje nadel ime ŽPZ p. Hugolina Sattnerja.
Hugolin Sattner (1851-1934) je bil duhovnik, učitelj, organist, skladatelj. Pri frančiškanih v Ljubljani je živel in ustvarjal od leta 1890 do svoje smrti. Zapustil je veliko skladb, ki jih radi prepevajo cerkveni pevci.
Iz začetnega skromnega števila pevcev smo v vseh letih zrasli v kar velik zbor. Naš dirigent je že od takrat dr. Matjaž Barbo, organist pa je bil sprva Saša Frelih-Mišo. Začetki so bili težki. A po milosti Božji in z vztrajnostjo nas vseh je zbor počasi številčno rasel in tudi napredoval.
Prva leta nas je ob večjih praznikih vse do svoje smrti spremljal tudi Primož Ramovš. Še posebej je praznično naše petje za velike praznike, ko z nami polepša bogoslužje tudi orkester z Vero Belič kot koncertno mojstrico.
Očetje frančiškani lepo skrbijo za nas. Župnik p. Pavle nas redno na vajah obišče in nas s kakšno mislijo spodbudi ali nasmeji.
Zbor ima vaje ob četrtkih zvečer in prepeva ob nedeljah in praznikih. Vsako jesen dobimo narejen urnik za celo leto, ker pri mašah ne sodelujemo redno.
Po tem ko se na vajah upojemo in nekaj trenutkov namenimo tudi duhovni misli, si dostikrat rečemo, da je naše življenje ena sama pesem!
Alenka Kovačič
November 2024
Mladinski mešani zbor župnije Marijinega oznanjenja Ljubljana
V Mladinskem mešanem zboru župnije Marijinega oznanjenja Ljubljana pod vodstvom dirigenta Miha Zupanca Kovača pojemo mladi fantje in dekleta, od starejših osnovnošolcev (osmi in deveti razred) pa vse do študentov. Sestajamo se vsako soboto od 19.00 do 21.00 v Sattnerjevi sobi. Enkrat mesečno pojemo pri nedeljski družinski sveti maši ob 10.00, poleg tega pa imamo skozi leto tudi nekaj nastopov in eno daljšo turnejo. Tako smo že odšli na Dunaj pa v Budimpešto, letos se odpravljamo v Prago. Posebna izkušnja je petje pri božični in velikonočni sveti maši, ko pojemo skupaj z manjšim orkestrskim sestavom. Vsako leto se med prvomajskimi počitnicami odpravimo na otok Unije, kjer imamo intenzivne vaje. Medse vabimo nove člane, ki imajo veselje do petja in si želijo novih poznanstev, prijateljstev, izkušenj in potovanj ter želijo tudi sami lepšati liturgijo.
Otroški zbor
V otroškem pevskem zboru prepevajo otroci, ki še niso bili pri birmi. Vaje imajo vsako nedeljo od 9.00 do 10.00 v Frančiškovi sobi. Enkrat mesečno pojejo pri družinski sveti maši ob 10.00. Vodi jih Eva Zala Rac, na kitaro pa jih spremlja Peter Berden.
Moška vokalna skupina Tromostovje
Moška vokalna skupina Tromostovje je nastala med pandemijo kovida-19, ker med sveto mašo niso smele biti prisotne večje pevske zasedbe, zato so Miha in Lovro Zupanc Kovač, p. Vid Lisjak in Ambrož Rener peli v kvartetu. S petjem so želeli obogatiti nedeljsko bogoslužje, ki se je ves čas pandemije župnijskemu občestvu prenašalo po spletu. Potem ko so se ukrepi sprostili, so zaradi njihovega prekrasnega petja župljani izrazili željo, da bi skupina še naprej lepšala nedeljsko bogoslužje. Iz kvarteta je počasi začela nastajala večja moška zasedba, ki je še naprej izvajala slovensko cerkveno glasbo. Z navzočnostjo pri svetih mašah so pevci navdušili množice ter dobili povabila na različne koncerte, prireditve, pogrebe in celo v oddajo Obzorja duha (17. 4. 2021) na RTV SLO. V čast si skupina šteje tudi to, da so bili za praznik Fatimske Matere Božje povabljeni v Črenšovce. Skupina še vedno deluje v svoji farni cerkvi Marijinega oznanjenja na Tromostovju. Poje vsaj enkrat na mesec pri nedeljski sveti maši ob 10.00. Skupino že od samega začetka vodi Miha Zupanc Kovač.
Študentski zbor MLADOST, PESEM, PRIJATELJSTVO
Zgodovina
Mladost Pesem Prijateljstvo se nam danes zdi nekaj samoumevnega, vendar to ni bilo že od nekdaj tako. Da so študentske maše pri frančiškanih v Ljubljani postale bolj pojoče, sta poskrbela brat Pepi s svojim navdušenjem in brat Janko s svojo kitaro, p. Ciril Božič z maševanjem in duhovno podporo. Kmalu jim je sledilo nekaj študentov. Čas je šel naprej, stari obrazi so odhajali, tisti, ki so ostali pa so v sebi začutili klic in zanj navdušili še druge. Pridobili so si ozvočenje in naklonjenost bratov frančiškanov, da so lahko ostali redni gostje sredinih študentskih maš.
Skupina se je močno okrepila na svojih prvih duhovnih vajah, ki jih je vodil g. Vinko Kobal. S p.Cirilom je skupina dobila veliko vzpodbud in prvo priložnost pastoralnega delovanja na ljudskem misijonu na Frankolovem. Potem je prišel p. Christian in z njim razcvet študentskih maš, s tem pa tudi MPP-ja. Od takrat se je že veliko premaknilo. Nastalo je že nekaj avtorskih besedil, posnet je bil prvi CD, razmišlja se že o drugem, MPP pa je postal eden od simbolov sredinih študentskih maš.
Dispozicijo orgel (seznam registrov) lahko preberete TUKAJ.
_______________________
Franc Sattner p. Hugolin, slovenski skladatelj in duhovnik frančiškan, * 29. november 1851, Kandija, Novo mesto, † 20. april 1934, Ljubljana.
Sattner je deloval kot organist in učitelj glasbe v Novem mestu, od leta 1890 do smrti pa je deloval v Ljubljani kot vodja pevskega zbora. Leta 1867 se je pridružil frančiškanom. Komponiranja se je lotil šele v 50. letih svojega življenja, ko se je harmonije in kontrapunkta naučil pri skladatelju Mateju Hubadu.
Pomembnejša dela
Vljudno vabljeni, da se nam pridružite!
Kdaj: zbor ima vaje vsako nedeljo ob 18.30 uri.
Kje: Sattnerjeva soba v župnišču cerkve Marijinega oznanjenja na Tromostovju.
Več INFO apzsvcecilija@gmail.com 040 500 801 (p. Vid)
APZ sv. Cecilije je mešani pevski zbor, ki združuje študente in izobražence. Deluje v župniji Marijinega oznanjenja v Ljubljani. Vodi ga dirigent Miha Zupanc Kovač. Glavno poslanstvo zbora je izvajanje zahtevnejše cerkvene glasbe tujih skladateljev, kot so Mozart, Haydn, Haendel, Bach, in ohranjanje cerkvenega glasbenega izročila slovenskih skladateljev, kot so Sattner, Tomc, Mav. Poleg tega se zbor posveča tudi slovenskemu in tujemu ljudskemu izročilu.
Zbor je bil ustanovljen leta 1966 in ima več kot petdesetletno tradicijo. APZ svete Cecilije od leta 1998 deluje tudi kot kulturno društvo. Ob ustanovitvi ga je vodil Tomaž Tozon, za njim so ga vodili različni zborovodje. Akademski pevski zbor redno sodeluje pri svetih mašah v cerkvi Marijinega oznanjenja pri Tromostovju. Koncertira po Sloveniji in v tujini.
Sveta Cecilija je svetnica, devica in mučenka. Akademski pevski zbor svete Cecilije v župniji Marijinega oznanjenja v Ljubljani nosi ime po njej. Sveta Cecilija živi med nami kot zavetnica pevcev, pesnikov, cerkvene glasbe, glasbenikov. Njen god slavimo 22. novembra. Ko so glasbeniki igrali na njeni poroki, je Sveta Cecilija pela v svojem srcu samo in edino Bogu.
Mešani pevski zbor Psallite deluje v župniji kot projektni zbor. S petjem pri svetih daritvah sodeluje le nekajkrat na leto. Največkrat ob nedeljah ob 19.00. Pod tem imenom deluje od leta 2010. Od takrat do danes smo nastopili enaindevetdesetkrat. Glavnino sestavlja dvajset pevcev, ki so peli ali še pojejo v najboljših slovenskih zborih. Vodim ga Urban Udovič, ki za študij skladb izbiram srednje težko literaturo v slovenskem in latinskem jeziku. Poleg tega pa, očaran nad lepoto liturgične glasbe naših pravoslavnih bratov, rad posegam po vokalnih draguljih iz njihove zakladnice in jih smiselno vpletam v naš, zahodni, katoliški obred.
Glasbene svete maše
Ob nedeljah ob 11.15 in zvečer ob 21.00 med sv. mašo ni petja, ampak bogoslužje polepšajo glasbeni umetniki s svojim igranjem –
po navadi orgle in še en solistični inštrument (violina, flavta, violončelo, …) ali glas.
Spored z imeni je vsakokrat obljavljen v župnijskih oznanilih.
Ljudsko petje
Pri ljudskem petju ponavadi orgla gospod Mišo Frelih.